instagramda butik açmak ile hesap oluşturmak hemen hemen aynı anlamlara geliyor. Çünkü instagram henüz Türkiye’de ödeme almıyor. instagram mağaza özelliği ile ödeme hizmeti şimdilik sadece ABD’de ve sınırlı sayıda firmaya sunuluyor. Detayları instagram alışveriş başlığı altından görebilirsin. İlerleyen dönemlerde instagram mağaza özelliği farklı ülkelerde de hayata geçirilecek.

Bu durumda; “Ödeme alamayacaksam, instagramdan nasıl para kazanırım?” sorusu gündeme geliyor. Ürün satmak ve ödeme almak için farklı yöntemler mevcut. Birazdan detaylarını vereceğim Butik Gelir sayesinde sermayesiz olarak instagramda butik açmak ve gelir elde etmek mümkün.

instagram butik nedir?

Satmak istediğin ürünleri alıcıyla buluşturmak için instagram hesabını kullandığında adına instagram butik deniyor. instagram hesabı ile pazarladığın ürünlerin resimlerini yayınlarsan instagram butik açmış olursun. Gönderdiğin resimler takipçilerine ulaşır onlarda beğendikleri ürünlerle ilgili olarak seninle temasa geçip satın almak isteyebilirler.

Şimdi temel hatlarıyla instagramda butik açmak ile aşamalara bakalım. Temel hatlarıyla diyorum çünkü isntagramda butik açmakla iş bitmiyor. Satış yapar hale getirmek için izlemen gereken yollar var.

Büyük ya da küçük ölçekli işletmelerin tamamı internet üzerinden satış yapmaya odaklanmış durumdalar. Sebebi oldukça basit; hedef maliyetleri aşağıya çekmek ve kazancı artırmaktır. E-ticaret sitesi kurarak ürünlerin reklamlarını yapıp; kira, personel, elektrik, yakıt, genel giderler gibi kalemlerin hepsinden kurtulmayı hedefliyorlar.

İnternet dendiğinde akla ilk olarak kolay ulaşılır bilgi ve görsellik gelmektedir. Dikkat edersen video (Yotube gibi)  ve resim paylaşılan sitelerin, sosyal ağların ziyaretçi sayıları oldukça fazladır. Hal böyle olunca resim ve video paylaşımıyla ön plana çıkan instagramda butik açmak ve satış yapmak için son derece cazip duruma geldi.

Kendi ürününü üreten ya da elinde mevcut ürünü olanlar 3 adımda hemen satışa başlayabilirler. Hemen şu anda kolları sıvayarak satışa başlayabilirsin. %100 satarsın demiyorum sadece teknik olarak satış yapabilecek duruma gelirsin. Ziyaretçilere ulaşmak, takipçi sayısını artırmak ya da reklam vermek gibi kalemleri sonraki aşama olarak düşünebilirsin.

Örneğin; makrome, tesbih ya da üretmiş olduğun diğer takı eşyalarını (bileklik, toka, halhal, nakış, örgü vb.) satmak istediğini varsayalım. Yapman gerekenleri aşağıda özetledim.

instagramda Butik Açmak

Hesap açmak için instagram sayfasını ziyaret edin ve formu doldurun. Şunlara dikkat etmeni tavsiye ederim.

 • Seçtiğin hesap isminin; akılda kalıcı, marka olmaya uygun ve satmayı planladığın ürünlerle ilgili olmasını öneririm. Başlangıçta önemsemeden aldığın isimden dolayı sonradan pişmanlık duyabilirsin. İsim soyad şeklinde açılan bir hesabın marka olma olasılığı çok düşüktür.
 • Kendin hakkında bilgi verirken özenli davranmalısın.
 • instagram profilinde yer verdiğin bilgilerin doğru olduğundan emin ol. Diyelim ki telefon numarası ve mail adresini profiline ekledin. Ama yanlış bilgiler verdin. Müşterilerin sana ulaşmak istediklerinde ulaşamayacaklar ve ciddi güven problemi yaşayacaklar.

Fotoğraf Çekmek ve Paylaşmak

Butiği açtıktan ve profil ayarlarını tamamladıktan sonra sıra ürün paylaşmaya geldi. Satacağın ürünlere ait fotoğraf çekimine özen göstermelisin. Profesyonel fotoğrafçıyla çalışmaktan bahsetmiyorum ama çektiğin fotoğrafların albenisinin yüksek olması gerekir.

Kaliteli, özenli ve tek bir elden çıktığı belli olan fotoğraflar butiğin beğeni seviyesini artırır. Beğenilen fotoğraflar paylaştıkça beraberinde takipçi sayısı da artacaktır.

Tek bir elden çıktığı belli olan fotoğraflar butiğin bütünlüğünü korumasına yardımcı olur. Yine tesbih örneğinden gidecek olursak 2 tane tesbihi beyaz fon üzerinde geriye kalanları halıda, farklı renklerdeki fonlarda, masanın üstünde ya da mutfak tezgahında fotoğraflamak genel görüntüyü olumsuz etkiler.

instagramda seninle benzer ürünleri satanları bularak incelemeni tavsiye ederim. Nasıl fotoğraflar eklemişler, açıklamalara ne yazmışlar dikkat edersen kendi butiğinde de uygulayabilirsin.

Facebook, twitter gibi diğer sosyal ağlarda da butiğinin adresini paylaşabilir, arkadaşlarından ya da tanıdıklarından seni takip etmelerini isteyebilirsin. Bu sayede bilinirliğin artacak ve güven vermeye başlayacaksın.

Ürün Hakkındaki Bilgiler

instagram butiğinde sattığın mallar hakkındaki bilgilerin de doyurucu, cazip ve doğru olması gerekir. Renk, fiyat gibi temel özelliklerin yanında detaylı bilgiler vermelisin. Örneğin; Akik taşından yapılmış tesbih satışı yaparken “Akik Siyah tesbih” açıklaması cazip olmayacaktır.

Fotoğrafı olsa bile ürün hakkında daha detaylı bilgiler vermelisin. Mesela;”Siyah doğal akik taşından yapılmış. Püsküllü, küre kesim.”. Ağırlık vb. bilgileri de vermen güzel olabilir. Fazladan bilgi olarak Akik taşının özelliklerinden de bahsedebilirsin.

Kargo hakkında bilgiler vermeyi de unutma. Kargo ücretli mi yoksa ücretsiz mi? Kargo süresi tahmini ne kadar?

Ödemeyi aldıktan sonra ürünü kargoladığında kargo takip numarasını müşterine ileterek onun da kargoyu takip etmesini sağlayabilirsin.

instagramda butik açmak ve ödeme almak

Ürün satışının sancılı bölümlerinden biri de ödeme işlemleridir. Alıcı, satıcıya satıcı da alıcıya güvenmeyebilir. Karşılıklı olarak güven tahsis edildikten sonra Banka havalesi ya da PTT havalesi ile ödeme alabilirsin. Ödemeyi aldıktan sonra ürünleri faturasıyla beraber kargoladığında işlem tamamdır.

Pek çok kargo firması ve kurye kapıda ödeme yöntemini hayata geçirmiştir. Eğer kapıda ödeme yöntemi ile çalışan bir kargo firmasıyla çalışırsan belirli bir yüzde karşılığında ödeme sorununu da çözmüş olursun.

Yok ben kendi ödememi almak istiyorum dersen e-ticaret sitesi kurarak instagram üzerinden gelen ziyaretçileri e-ticaret sitesine yönlendirebilirsin. Ülkemizde PayPal gibi ödeme altyapıları faaliyetine son verdiği için bu şekilde ödeme almak imkansızdır.

Püf Noktalar

 • Butik ismi akılda kalıcı olmalı
 • Profildeki bilgiler doğru verilmeli
 • Ürün resimleri kaliteli, özenli ve belirli bir standartta olmalı
 • Ürün bilgileri detaylı ve doyurucu olmalı
 • Açıklamalarda fiyat, kargo ve ödeme bilgileri yer almalı
 • Müşteri destek alabileceğini bilmeli
 • Tanıtımlarda mutlaka hashtag (#) kullanmalısın
 • Paylaşımları yaparken peş peşe paylaşım yapmayın. Ürünlerin görülmesini engellemiş olursun. Farklı zaman dilimlerinde günde 3-4 paylaşım yapın.
 • Prime time da paylaşım yapmaya özen gösterin. Gecenin üçünde yapılan paylaşımın etkisi düşük olacaktır.
 • Takipçi sayısını artırmaya çaba göster.

instagramda butik açmak oldukça kolaydır, zor olan onu yaşatmak ve satış yapar hale getirmektir.

Butik Gelir Nedir?

Butik gelir, Mustafa Koca’nın hazırlamış olduğu rehber e-kitaptır. Butik ücretsiz açılmıyor mu? Eğer satacak ürünlerin de varsa neden bir rehbere ihtiyacın olsun ki? Evet, instagramda butik açmak gerçekten çok kolay ama önemli olan açtığın butikten gelir elde etmeye başlamaktır. Her gün onlarca insan instagramdan satış yapmak için hesap oluşturuyor. Aradan geçen 2-3 ay gibi sürede satış yapamayınca da hevesi kaçıp hesaplarını terk ediyorlar. Rekabetin yüksek olduğu bu piyasada tecrübeli ve işi bilen birinden destek almak faydalı olacaktır.

instagramda butik açmak

Butik Gelir – instagramda butik açmak

ButikGelir Eğitim Seti

Mustafa Koca Kimdir?

Butik gelir kitabının yazarı Mustafa Koca çalıştığı kurumlarda yıllarca satış ve pazarlama direktörlüğü yapmıştır. İlk olarak 2014 yılında instagramda butik açarak E-ticaret serüvenine başlamış. Serüven diyorum çünkü başlangıçta oldukça büyük hatalar yapmış ve “Sermayesiz gelir elde” etmeyi planlarken zarar etmiş. Yılmadan araştırmalarına devam etmiş ve sonunda doğru yolu bulmuş. Bugün 3 farklı instagram butiği ve e-ticaret sitesiyle aylık ortalama 50.000 TL civarında gelir elde etmektedir.

Elde ettiği tecrübeleri Butik gelir kitabı içinde toplamış ve instagramda butik açmak isteyenlerin beğenisine sunmuştur. Ben böyle işlerde hemen işkilleniyorum. Sanırım kafa yapımız farklı çalışıyor. Aklıma hemen “Neden?” sorusu geliveriyor.

Sen doğru yolu bulmak için yıllarca emek ve çaba harca. Ardından da elde ettiğin bilgileri herkese açık olarak paylaş. Akıllıca gelmiyor olabilir. Ben de e-ticaret işleriyle ilk uğraşmaya başladığımda bu soruları soruyordum. İşin içine girince öğrendim ki  sadece BİLGİ paylaştıkça büyümüyormuş. Kazan da büyüyormuş.

Nalburlar çarşısı, Kuyumcular çarşısı, akvaryumcular pasajı vb. gibi aynı işi yapanların bir arada durmasının sebebi sence ne olabilir? Tabi ki daha çok müşteri çekmekten başka hiç bir şey değil. Kısacası instagramda ne kadar çok butik olursa satın almayı hedefleyerek gelen ziyaretçi sayısı da bir o kadar çok olacaktır. İşini iyi yapan, güven veren, doğru taktikleri uygulayan butikler kazanacak diğerleri zamanla yok olacaktır.

Butik Gelir Eğitim Setini Kimler Kullanabilir?

Facebook ve diğer sosyal medya ağları üzerinde resim ya da gönderi paylaşım yapmayı becerebilen herkes butik gelir eğitim setini kullanabilir.

 • Boş zamanlarından ek gelir elde isteyen ev hanımı, öğrenci ya da serbest çalışanlar.
 • Profesyonel yaklaşıp düzenli ve yüksek gelir elde etmek isteyenler.
 • Hali hazırda instagram butiği olan ama istediği satış düzeyine gelemeyenler.
 • Mağaza sahipleri
 • Kendi ürettiği el işi göz nuru ürünleri internet’te nasıl satacağını bilmeyenler.
 • Takipçi sayısı kasmak isteyenler.
 • Sermayesiz iş kurmak isteyenler.

Kısacası instagramda butik açmak ve satış yapmak için geçerli sebebi olan herkes butik gelir ürününden faydalanabilir. Hoşuma giden çok önemli bir özellikte WhatsApp desteği oldu. Başlamadan önce ya da başladıktan sonra aklına takılan soruları WhatsApp üzerinden doğrudan Mustafa Koca’ya sorabiliyorsun. Butik Gelir Sitesini ziyaret ederek sağ alt köşede bulunan “Yazar WhatsAPP Desteğine” tıklayarak sorularını sorabilirsin.

Butik Gelir Eğitim Setinde Neler Var?

Eğitim setini incelerken tüm sorulara cevap verip vermediğine özellikle dikkat ettim. Sonuçta bu konuda hakkında okuduğum ilk kitap değildi. Ve diğerleri genellikle basmakalıp taktiklere yer veriyordu. Bugün orta düzey bir internet kullanıcısı diğer kitapların içinde yer alan bilgilere 5-10 dakika içinde ulaşabiliyordu.

Benim için önemli olan başarılı instagram butiğinin sahibinin yaptıklarını öğrenebilmekti. Örneğin; ürünleri nereden aldığından ziyade güvenilir, sözünün eri ürün sahiplerinin isimlerini paylaşıp paylaşmadığını merak ediyordum. Evet paylaşıyormuş.

Ya da e-ticaret sitesindeki ürünlerin fiyatlarını nasıl güncel tutabildiğini merak ediyordum. Nasıl yaptığını anlatıyor muydu? Evet anlatıyor. Güncelleme için kimlerle çalıştığını ve nasıl yaptığını detayları ile paylaşıyor.  Ayrıca aşağıdaki konular hakkında da detaylı bilgiler veriyor.

 • Hazır butik sahiplerinin satışlarını nasıl artırabileceği
 • Komisyonu satış sistemi
 • Ürün kaynakları
 • Otomatik paylaşım sistemleri
 • instagramda marka olmak
 • Takipçi artırma yöntemleri

Ve daha farklı başlıkları resimli anlatımlarla hemen okumak mümkün.

Tedarikçileri Nasıl ve Nereden Bulurum?

Kendi ürettiği ürünleri satanlar açısından tedarikçi bulmak sorun değil. Zaten bulmaya ihtiyaçları yok, kendileri üretip kendileri satabilirler. Ama tedarikçi bularak instagramda butik açmak ciddi anlamda problemleri de beraberinde getiriyor. Güvenilir, zamanında teslimat yapan, uygun fiyatlarla çalışan tedarikçi bulmak gerçekten zor. Önce onlarla çalışmak ve tanımak gerekiyor. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok.

Zaten Mustafa Koca 2014 yılından bugüne kadar tedarikçilerle çalışmış ve tecrübe elde etmiş durumda. Onun bilgisinden faydalanmak son derece mantıklı. Hele hele yeni başlayacaklar için bulunmaz bir nimet. Butik Gelir Tedarikçi Rehberini indirerek anında onlarca tedarikçi firmaya erişebilirsin.

En başında da söylediğim gibi instagramda butik açmak gerçekten çok kolay. Ama satış yapmayan, gelir getirmeyen sadece resimlerin paylaşıldığı bir butiğin ticari olarak hiç bir anlamı yok. Doğru tedarikçilere ulaşmak, takipçi sayısını arttırmak ve en önemlisi para kazandıran butik sahibi olmak için yardım almak zamandan ve paradan tasarruf sağlar.

Butiğinin her geçen gün büyüdüğünü görmek satış rakamlarının yükselen grafiğini takip etmek her açıdan çok doyurucu gözüküyor.

instagramda butik açmak ve ürün satmakla ilgili diğer yazılarıma da göz atmayı unutma. Aklına takılan sorular olduğunda sayfanın altındaki bölüme yorum bırakabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

instagram butikleri para kazanıyor mu?

Evet. instagram butikleri para kazandırıyor. Gönderilerin eriştiği kişi sayısına bağlı olarak elde edilen gelir de farklılık gösteriyor. Önemli olan güven vermek, teslimatı zamanında yapmak ve doğru taktikler uygulamaktır.

instagram butik açma maliyeti ne kadar?

instagramda butik açmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Oluşturduğun hesap kişisel hesap niteliğindedir. Ücretsiz olarak açabilir ve satmak istediğin ürünlerin resimlerini paylaşabilirsin.

instagramda butik açmak istiyorum, ne yapmalıyım?

instagramda butik açmak istiyorum ne yapmalıyım

instagramın sayfasını ilk kez açtığında kayıt olmak için gereken ekranla karşılaşırsın. Oradaki bilgileri doldurarak instagram kaydını oluşturursun. Şu an için Türkiye'de kişisel hesap olarak açılabiliyor. İlerleyen dönemde şirketler için hesap oluşturulabilecek. Şirket hesabı oluşturulmaya izin verildiğinde şirket belgeleri de istenecektir.

instagram butikleri ürünleri nereden alıyor? Tedarikçileri nasıl bulurum?

instagramda butik açarak ürün satanlar; Ya fiziki olarak açtıkları mağazadaki ürünleri, ya kendi ürettikleri ürünleri ya da piyasadaki tedarikçilerden temin ettikleri ürünleri satarlar.

instagramda en karlı satılan ürünler hangileridir?

Karlılık alış ve satış fiyatına göre değişir. En çok satılan ürünlere baktığımızda; Kadın giyim, kozmetik, parfüm, ayakkabı, çanta ve aksesuarın ön plana çıktığını görürüz.

instagramda ödemeler nasıl alınır?

Yukarıda da belirttiğim gibi instagram şu an için Türkiye'de ödeme altyapısı faaliyeti yürütmüyor. instagram butik sahipleri ödemeleri almak için Banka havalesi ya da PTT havalesi yöntemlerini tercih ediyorlar. İşi profesyonel olarak yapanlar e-ticaret sitesi kurarak kredi kartı ile ödeme alıyorlar.

instagram butik geliri nasıl vergilendirilir?

instagram üzerinde satış gerçekleşmediği için vergisel kesinti yapılmamaktadır. Kişi ya da şirket kendi vergisel sorumluluklarını yerine getirmek zorundadır. Eğer şirket kurulmuşsa satış sonrasında müşteriye fatura kesilir.

ButikGelir Eğitim Seti

instagram butik yazıları

Instagramda satılabilecek ürünler

instagramdan nasıl para kazanılır?

instagramdan para kazanmak

2008 yılından beri e-ticaret, satış ortaklığı sistemleri üzerine çalışıyorum.

WordPress SEO + WordPress Hız ve Hosting hizmetlerinde de fena sayılmam. Bildiklerimi paylaşmak bilmediklerimi sizden öğrenmek güzel oluyor.

Beni cesaretlendirmek ve motive etmek için yazıların altına yorum bırakmayı unutmayın lütfen.