instagramda dropshipping yapmak için öncelikli olarak Dropshipping nedir? ve nasıl yapılır? sorularının cevaplarını bulmamız gerekiyor.

Dropshipping’in Türkçe’deki karşılığı Stoksuz satıştır.

Stoksuz Satış Ne Demek?

Bazı alışveriş mağazalarının camlarında “Perakende” ve “Toptan” fiyat ibarelerini gördük ve biliyoruz. Satıcı toplu alımlar ve tek tek alımlar için farklı fiyatlar uygular.

Örneğin bir ayakkabı satıcısı dükkanına gelen ve 1 çift ayakkabı alacak müşterisine “perakende” olarak 150 TL fiyat verirken, aynı ayakkabının farklı numaralarından otuzar çift alacak olan başka bir satıcıya “toptan” olarak 75 TL fiyat verebilir. Beş farklı numaradan otuz çift alırsa toplamda 150 çift ayakkabıyı tek seferde satacaktır.

Çoğu zaman bu pazarlık modelini düşük oranlarla bizlerde yaparız. Mağazaya girdiğimizde beğendiğimiz üründen 1 tane aldığımızda farklı fiyat 3-4 tane aldığımızda ise farklı fiyat alırız.

Satıcı elindeki malı toplu halde çıkardığında ürünü nakit paraya dönüştürmüş olur. Malların depolama maliyetlerinden kurtulup nakite dönüştürdüğü parasıyla yeni ürünler üretmek için finans yaratmış olur.

Aynı zamanda kendi ürününü satacak başka satıcılara da erişmiş olur. Kendi imkanlarıyla ayda 100 ayakkabı satabilecekken 3 farklı satıcı ile daha çalışarak aylık satış miktarını yükseltmiş olur. Kısacası düşük fiyatla ürün satmak toptancının zararına değil aksine avantajınadır.

İşte dropshipping olayı yani stoksuz satış olayı da bu mantığın üzerine inşa edilmiştir.

internet üzerinden yapılan alışveriş hacmi büyüdükçe satıcı sayısı artmaya başlamıştır. E-ticaret sitesi veya sosyal medya satışları her geçen gün katlanarak artmaktadır. İnstagram son yılların en popüler satış kanallarından biri haline geldi.  Toptancılar instagramda dropshipping yapmak isteyenlere ulaşarak kendi erişebileceklerinden çok daha fazla sayıda insana ulaşma ve mallarını satma şansı yakalamışlardır.

Dropshipping Mantığı Nedir?

Dropshipping ya da diğer adıyla stoksuz satış; Herhangi bir toptancı ile anlaşarak malı toptan fiyatına almak ve perakende fiyatına satmaktır. Aradaki fark ise kar hanesine yazar.

Dropshipping’de ürün toptan fiyatına alan kişi fiziki olarak almamaktadır. Sadece toptan fiyatı üzerinden anlaşılır. Ürün perakende fiyatı üzerinden satıldığında müşteri bilgisi toptancıya ulaştırılır. Toptancı malı kargoya vererek müşteriye gönderir.

Aradaki satıcı fiziki olarak ürüne hiç dokunmaz. Sadece alıcıyı bulur ve pazarlamasını yapar, satış gerçekleşip para toptancının hesabına yattığında aradaki fark satışı yapanın hesabına geçer.

Stok yok, dolayısı ile depolama maliyeti yok.

Stok yok, dolayısı ile ürünlerin maliyeti de yok.

Satış yaptıkça kazandıran avantajlı bir sistemden bahsediyoruz.

İnstagramda Dropshipping Yapmak Kolay mı?

Bu sorunun maalesef doğrudan “EVET” ya da “HAYIR” şeklinde verilebilecek basit bir cevabı yok. Hangi açıdan baktığınıza göre değişir. Bence “Evet, instagramda dropshipping yapmak çok kolay” ama kimileri açısından imkansıza yakın denilebilir.

Nedenine gelecek olursak, tamamen “Yanlış yöntem ve metodları takip etmek” diyebilirim.

Son dönemlerde yakınımdakilerin de instagramda butik açarak satış yapmaya çalıştıklarını gördüm. Sohbet ettiğimizde 2 ay, 3 ay gibi sürelerde hiç satış yapamadıklarını öğrendim. Hesaplarına göz gezdirdiğimde yaptıklarının satışa yeterli olmadığını fark ettim ve elimden geldiğince yardım ettim. Satış yapmaya başladıklarında aslında o kadar zor olmadığını öğrendiler.

Dolayısı ile instagramda dropshipping yapmak mümkün, tabi ki tek şartla. Ne yaptığını bilmek gerekiyor. Dropshipping nedir ve nasıl yapılır? yazısında detaylara ye vermiştim.

instagramda dropshipping yapmak için gerekenler

instagramda dropshipping yapmak kolay mı?

DropGelir Eğitim Setini İncele

Dropshipping – stoksuz satışın ne olduğunu anladığımıza göre instagramda dropshipping için gerekenlerin neler olduğuna bakalım. Kafanızda çok fazla soru olduğunu biliyorum. Merak etmeyin adım adım cevaplamaya çalışacağım. Nelerin gerektiğine bakalım dedim ama ilk olarak şirket kurmadan dropshipping yapılır mı? Sorusuna açıklık getirmek istiyorum.

Sonuçta e-ticarete girecek olanların kafalarına takılan önemli noktayı açıklığa kavuşturmak zihinleri rahatlatacaktır.

Şirket Kurmadan Dropshipping Yapılır mı?

Şirket ya da firma kurmaktan kastınız yasal olarak satabilir miyim? ise Evet şirket kurmadan dropshipping yapılır.

Vergi ödemem gerekiyor mu diye soruyorsanız? Cevabı yine Evet. instagramda dropshipping yapmak ya da başka platformlarda stoksuz satış yapmak şirket kurma zorunluluğu taşımıyor ancak bu vergi mükellefi olmayacağınız anlamına gelmiyor.

Vergi kanunlarımıza göre tekrarlayan eylemler ticaretin konusunda giriyor. Ve ticaret yapanlarda “Tüccar” sıfatıyla gelir vergisi ödemek durumundalar. Bazı yerlerde yıllık belli kazancın altında kalan gelirlerin gelir vergisinden muaf olduğunu okudum. Ne derece doğru olduğunu bilemiyorum. Araştırmama rağmen kanun maddesini bulamadım.

Eğer yıllık 20 bin TL altında gelirin gelir vergisinden muaf olduğunu gösteren yasayı bulursanız lütfen bana da iletin. Bende seve  seve yayınlarım.

Gelelim konumuza, şirket kurmadan şahıs olarak gelirinizi beyan edebilirsiniz. Şirket kurduğunuzda prosedür biraz daha farklı işliyor.

Dropshipping Dolandırıcılık mı?

Google’da araştırma yaparken gözüme çarpan aramalardan biri de “Dropshipping dolandırıcılığı” oldu. Bana çok saçma gelmişti, insanlar nasıl dolandırılabilirdi ki?

Sonra araştırmayı genişlettim ve iki sonuca ulaştım.

Birincisi; Dropshipping Eğitimi olarak lanse edilen ürün hakkındaki şikayetler “Dropshipping dolandırıcılığına” çıkıyordu.

İkincisi; Kimi toptancılar sahte hesaplar ve tanıtımlar yaparak olmayan ürünlerin satışını yapıyordu. Elinde 30-40 tane ürün olan toptancı (toptancı demeyelim asında sahtekar daha uygun olacak) satıcılarla anlaşıp sanki elinde binlerce mal varmış gibi hareket ediyor. İlk satışlar geldiğinde herhangi bir sorun yok, ürünlerin teslimatı yapılıyor. Sonrasında başka satıcılar da işin içine girip yüzlerce mal satılıyor.

Ne var ki o sonradan satılan ürünlerin hiçbiri müşteriye ulaşmıyor. Satıcı ve müşteri, toptancı tarafından dolandırılmış oluyordu. (Kredi kartı, banka havalesi olarak yapılan ödemelerden bahsediyorum. Kapıda ödeme yöntemini seçenler tehlikeyi atlatmış oldular). Şu ana kadar aşağıdaki sorulara cevap bulmuş olduk.

İnstagramda Dropshipping SSS

Dropshipping Nedir?

Türkçeye stoksuz satış olarak çevrilir. Malı toptan fiyatına alıp perakende fiyatına satmaktır. Satıcı toptancıdan malları temin etmek zorunda değildir. Dolayısı ile stoklama yapmaz.

Şirket Kurmadan Dropshipping Yapılır mı?

Evet yapılabilir, instagramda dropshipping yapmak için şirket kurmak zorunlu değildir. Ancak şirket kurma zorunluluğunun olmaması vergi ödenmeyeceği anlamına gelmez. Şahıs olarak vergi mükellefi olursunuz.

instagramda dropshipping yapmak kolay mı?

Doğru yöntem ve taktikleri izliyorsanız evet kolaydır. Satacağınız ürüne ve ürünü alacağınız tedarikçiyi titizlikle seçerseniz doğru adım atmış olursunuz. Paylaşımlarınıza dikkat ederek takipçi artırabilir ve satış yapabilirsiniz.

instagramda dropshipping yapmak için gerekenler

1- Ürün 2- Tedarikçi 3- Butik 4- Takipçi 5- Paylaşım 6- Destek

İnstagramda Dropshipping Yapmak İçin Gerekenler

instagramda hashtag kullanımı nasıl olmalı? – 3 büyük hata ve instagramda satılabilecek ürünler –  en çok satan 8 ürün yazılarımda genel olarak instagramda dropshipping ipuçlarını vermiştim. Öncelikli olarak o yazıları okumanızı tavsiye ederim.

Toparlayacak olursak;

 • Ürün seçimi
 • Tedarikçi bulmak
 • Butik açmak
 • Takipçi kazanmak
 • Paylaşım yapmak
 • Soruları cevaplamak
 • Müşteri bilgilerini tedarikçiye iletmek
 • Komisyonu almak

şeklinde özetlenebilir.

İnstagramda Dropshipping Yapmak İstiyorum

Emin ol herkes istiyor ve kesinlikle konusunda iyi birisinden yardım almak gerek. Dropgelir rehberi de bu noktada karşımıza çıkıyor. Mustafa beyin hazırladığı kitap instagramda droopshipping yapmak ya da diğer platformlarda dropshipping yapmak için gereken tüm taktiklere yer veriyor.

Özellikle Tedarikçi rehberi ile xml dosya veren 150^den fazla tedarikçiye anında ulaşma şansınız olabilir. Dropshippinge başlamayı düşünenlerin önündeki en büyük soruna toptan çözüm olacak tedarikçi rehberi 17 farklı kategorideki toptancılara erişim sağlıyor.

Bugüne kadar edindiğim tecrübelere dayanarak söylüyorum instagramda dropshipping yapmak ve para kazanabilmek için aşağıdakilere sahip olmalısınız.

 • Sabır ve emek
 • Doğru ürün seçimi
 • Doğru tedarikçi seçimi
 • Paylaşımların titiz olması
 • Sorulan sorulara doğru cevap verilmesi
 • Profil ayarlarının iyi yapılması
 • Takipçi sayısının çok olması
 • İnstagramda konu etiketi (hashtag) kullanımında doğru seçim yapmak
 • Ürün açıklamalarının yeterince açık olması
 • Kargo bilgilerinde şeffaflık
 • Doğru isim seçimi (Butik için)
DropGelir Eğitim Setini İncele