Bugün, instagram butiği üzerinden satış yapmayı hedefleyenlerin instagramda hashtag kullanımı nasıl olmalı? sorusuna cevap arıyoruz. Kişisel kullanıcılar için de önemli olan hashtag (#) kullanımı instagramda butik açmak isteyenler ya da halihazırda butiği olanlar açısından hayati önem taşımaktadır.

Ürün tanıtımı yaparken paylaşılan gönderilere hashtag eklendiğinde normalden daha fazla etkileşim alınır. Peki Neden?

instagramda hastag kullanımı nasıl olmalı? Yapılan 3 büyük hata yazısıyla birlikte işletmen için en verimli hashtag kullanım yöntemlerini anlatacağım. Böylece yeni takipçiler kazanmak, beğeni sayısı ve etkileşimi artırmak senin adına daha kolay olacaktır. O zaman kolları sıvayıp başlayalım…

1. Hashtag Nedir?

“#” işaretinden sonra gelen harf, sayı kombinasyonu, söz ya da söz öbeğine hashtag (etiket) denir. Temel olarak içeriği sınıflandırmak, benzer konuya sahip içerikleri ilgili etiket altında toplamak için kullanılır. Böylece gönderiler herkes tarafından bulunabilir hale gelir. İlgili etiketi tıklayan ya da aratan herkese o etiketle ilgili tüm gönderilerin bir araya toplandığı sayfa gösterilir.

Örneğin aşağıda #championsleague hastagina ait sayfayı görebilirsin. İlgili sayfadaki gönderiler farklı farklı kullanıcılara aittir.

örnek isntagram hashtag

Kişisel kullanımlarda yapılan paylaşımın daha fazla kullanıcı tarafından görülmesi manevi tatmin sağlarken iş ortamı olarak kullananlarda kazancın anahtarı olarak görülebilir. Reklam aracı olarak düşünüldüğünde ücretsiz reklam vermiş olursun.

Ancak instagramda hashtag kullanımı sırasında yapacağın hatalar işletmeni ileriye götürmekten çok zarar verir. Etiket kullanımı diğer sosyal ağlarda da kullanılmaktadır. Sosyal medya sağ olsun artık hepimiz “Trend Topic” kelimesini öğrendik. Twitter‘da yapılan paylaşımlarda en çok etiketlenen konu ya da anahtar kelimeler TT (Trend Topic) olur ve liste halinde yayınlanır.

Peki instagramda durum nasıl ? instagramda kullanılan hashtag sayfalarının üstlerde görünmesi nelere bağlıdır? Yine aynı şekilde etiket’in kullanım sıklığına, yapılan yorumlara ve bahsetmeye bağlıdır diyebiliriz. Ne kadar çok insan aynı hashtag’ı kullanırsa o kadar fazla insan paylaşımdan haberdar olur.

2. instagramda hashtag kullanımı hakkında bilmen gereken her şey

insanlar hastagleri takip ediyor

instagram kullanıcıları ilgilerini çeken kişileri takip ederek onların paylaşımlarından haberdar olabiliyorlar. Aynı zamanda merak ettikleri, ilgi duydukları konu etiketlerini de takibe alıyorlar. Gizli olmayan bir profile girerek insanların takip ettikleri hastag’lar görülebilir.

takip edilen hastag

İnsanların ilgilerini çeken etiketlerde güzel paylaşımlar yaptığın zaman pek çok insan seni takip etmeye başlayacaktır.

instagram kulanıcısının takip ettiği hashtag

instagramda hashtag kullanımı

 

Kısacası insanların senin gönderilerinden haberdar olması için ilk başta seni takip etmesine gerek yok. Paylaşım yaptığın hashtag üzeriden takipçi kazanabilirsin.

hashtag terörü

Aynı hashtag’ı kullanarak peş peşe paylaşımlarda bulunmak gerçekten kötü bir fikir. İlgili etikette gönderim yapacaksan bile arasına zaman koymalısın. İnsanlar takip ettikleri hashtag’da rahatsız edilmek istemezler. Bazı uyanıklar en fazla takip edilen etiketleri bulup oralarda peş peşe paylaşımlarda bulunuyor. O etiketle alakası olmayan paylaşımlar yapmaya başladıklarında insanlar hastag’ı takip etmeyi bırakmazlar ama kolayca tek tuşla senin o etikete yaptığın gönderileri engelleyebilirler. Kullanıcıları rahatsız edenleri engellemeye yarayan yöntem ise “Bu Konu Etiketi İçin Gösterme” seçeneğidir.

hastag için kullanıcıyı engelle

instagram sosyal paylaşım sitesi olduğundan, gönderilerin yönetim tarafından yasaklanması otomatik olarak gerçekleşmez. Onun yerine kullanıcıların hoşlandığı gönderileri ön plana çıkarma eğilimi hakimdir.

internet üzerinde yaşayan sistemlerin belirli algoritmaları vardır. Google arama motoru hangi sayfayı ilk sayfada gösterip göstermeyeceğine dair onlarca kriteri kontrol eder. instagramın da kendine ait algoritması olabileceğini düşünmek sıra dışı olmayacaktır. instagram, gönderileri engellemek yerine ilgili gönderi hakkındaki olumsuz işaretlemelere bakarak daha az gösterilmesine ya da hiç gösterilmemesine karar verebilir. Banlanmak değil ama yumuşak tabirle otokontrol mekanizması diyebiliriz.

Aynı yorum ve hashtag’in defalarca kullanılması kimse tarafından hoş karşılanmadığı gibi instagram yönetimi tarafından da hoş karşılanmaz. Topluluk Kuralları sayfasında açıkça belirtildiği üzere SPAM, tekrarlayan hashtag ve yorum paylaşımlarından kaçınmalısın. Zaten uzun vadede sana faydası olmayacaktır.

Paylaşımda bulunacağın zaman, paylaşım yaptığın ürüne en yakın etiketleri kullanarak paylaşım yapmalısın. O etiketi takip eden insanları etkilemeyi başardığında ilk seferinde olmasa bile ikinci ya da üçüncü seferde seni muhakkak takip etmeye başlayacaklardır.

Aceleci davranarak çok fazla insana gözükmeye çalışmak girişte mutlu edebilir. Ama bence kaç kişiye göründüğün değil kimlere göründüğün daha önemlidir. Bir paylaşımı ile seni binlerce insana duyurabilecek insanlara görünmek daha önemlidir.

butik profilinde butik hashtag kullanmak

instagramda satılabiliecek ürünleri bulduktan sonra açtığın işletmene ait butik profilinde kendi hashtagını kullanabilirsin. Gönderilerinden haberdar olan insanlar profilini ziyaret ettiklerinde seni takip etmeseler bile hashtagı takip etmek isteyebilirler. Böylece etkileşimi ve tanınırlığı artırmış olursun.

instagramda hashtag kullanımı işletme etiketi

instagramda hashtag kullanımı

instagramda hashtag kullanım sınırlamaları

Video, resim ya da  hikaye paylaşımlarında hashtag konusunda sınırsız özgürlüğe sahip değilsin. Her gönderiye yüzlerce etiket eklemene izin verilmiyor, zaten gerek de yok. instagramda hashtag kullanımı aşağıdaki gibi sınırlandırılmıştır.

 • Standart gönderiye en fazla 30 hashtag eklenebilir
 • Hikayeler ise en fazla 10 hashtag ile sınırlandırılmıştır. Gönderide 30, hikayede 10 etiketin üzerinde ekleme yapmaya çalıştığında paylaşmana izin verilmeyecektir.
 • Sadece kendi paylaşımlarına etiket ekleyebilirsin. Kendi sitesine backlink almak isteyenlerin yazıların altındaki yorum bölümlerine link bırakmasına benzer yapı instagramda karşılık bulamıyor.

3. marka, işletme, iş için instagramda hashtag nasıl bulunur?

İşletmeni tanıtırken kullanacağın etiketler işletmenin faaliyet konusuyla ilgili olmalıdır. Bunun sebebi hepimizce biliniyor. Faaliyet gösterdiğimiz alana ilgi duyan odaklı kişileri hedeflediğimizde beğeni alma ve takip edilme olasılığın artar.

Bu teknik yıllardır google tarafından kullanılıyor. İnternet kullanıcısının arama kelimelerine göre o kategorideki reklamlar kullanıcıya gösterilir. Kullanıcının davranışlarına göre reklamlar sayesinde onu satın alma ihtimali yüksek olacağı ürünlerle buluşturmak herkes açısından avantajlı bir durum. 2-3 gün önce internette telefon markalarını inceledikten sonra ziyaret ettiğin sitelerde sürekli olarak telefon reklamlarının yayınlanmasının tesadüf olmadığı aşikar.

Sende özünde aynı mantığa sahip olan pazarlama taktiğini instagramda hashtag kullanımı ile yakalayabilirsin. Örneğin Akvaryum balıkları ve malzemeleri satan bir akvaryumcu paylaşımlarında #akvaryumbaliklari, #lepistes, #lepistesbaligi, #betabaligi vb. gibi etiketleri kullanırsa hedef kitlesine ulaşmış olur. Olayı bir aşama daha ileriye götürüp skalayı daraltıp ilgi alanını üst düzeye çekmek de mümkün. Yine aynı akvaryumcu için özel lepistes türü olan; gupikendlera ve poecillareculata (#gupikendlera #poecillareticulata) için ilgili hashtagları kullanması avantaj olacaktır.

işletmem için doğru hashtagları nasıl bulurum?

Bence anahtar sorulardan bir tanesidir. Firmanın faaliyet gösterdiği alanla ilgili insanlara ulaşılabilecek hashtagları bulmak beğeni ve takip olasılığını artırır. Biraz araştırma ile seni hedefe taşıyacak bilgilere ulaşabilirsin. Her faaliyet alanında farklı etiketler kullanılacağından farklı sektörlerde çalışan A firmasında işe yarayan etiketler B firmasında işe yaramayacaktır. Hatta ayakkabı sektörü gibi alanda faaliyet gösteren iki firma için bile benzer sonuçlar vermeyebilir. Çünkü ayakkabı sektörü de kendi içinde dallara ayrılır; spor ayakkabı, abiye ayakkabı, bot, çizme, özel ayakkabılar vb. Hashtag bulmak içinde şu yöntemleri kullanabilirsin.

 • Rekabet ettiğin butiklerin kullandığı etiketleri inceleyebilir, kendine uygun olanları alabilirsin.
 • Faaliyet gösterdiğin alanda önde gelen birilerini takip edip paylaşımlarındaki etiketleri alabilirsin.
 • İşletmenin sektörüyle ilgili olan sözcük ya da kelime öbeklerini aratabilirsin. Arama bölümünde (#) başlayan aramalar yaparak otomatik olarak tamamlanan hashtaglere göz gezdir ve seninle ilgili olanları not al.
 • hashtag sayfalarında toplam gönderi rakamlarına dikkat etmelisin. Aşırı paylaşım yapılan sayfalarda görünme ihtimalin zayıf olacaktır. Bunun yerine biraz daha özel etiketleri kullanmayı dene.

Çakmak alanında paylaşımlardan bulunurken #çakmak olarak genel etiket kullanmak fark edilme oranını azaltır. Çok fazla gönderinin olduğu yerde görülme ihtimali de doğal olarak azalacaktır.

özel hashtag

Çakmak etiketinin altında benzer etiketler bölümünden faydalanarak kendine yeni etiketler bulabilirsin. Çakmak’ta 303K gönderi varken, #isimliçakmak etiketinde daha az (48.5K) gönderi var. Eğer isimli çakmak satışı yapmak istiyorsan ikinci etikette daha fazla dikkat çekebilirsin.

daha ozel hashtag

 • Çok gönderi olması senin işine yarayacağı anlamına gelmez. O yüzden en çok gönderinin yapıldığı etiketleri aramak yerine işine yarayacakları bulmak daha akılcı bir yoldur.

4. instagramda hashtag kullanımı ipuçları ve püf noktaları

Şu ana kadar anlattıklarımı özetleyecek olursam ipuçları ve püf noktaları da yakalamış olacaksın.

 • Aşırı hashtag kullanımından kaçın. Bir gönderi için 30 tane hakkın var ama hepsini kullanmak zorunda değilsin. Ortalama olarak 9-10 hashtag kullanmak mantıklı gibi gözüküyor. Farklı gönderiler farklı hashtaglar. Ama kendi marka hashtagını paylaşmanda sakınca yok.
 • Doğru etiketleri kullan
 • Alakasız etiketlerde alakasız paylaşımlarda bulunma
 • SPAM yaparak gönderilerinin kullanıcılar tarafından engellenmesine ya da instagram tarafından daha az gösterilmesine sebep olursun
 • Çok insana değil doğru insanlara ulaşmaya çalış
 • Tüm hashtagları paylaşımın açıklama bölümünde yapmak zorunda değilsin. Aşağıdaki gibi yorumlar bölümünde ve hikayelerinde de etiket paylaşabilirsin.

5. instagramda kullanılan en popüler hashtagler

Şu ana kadar anlattıklarımdan yola çıkarak işletmeler için bu tür bir listeyi vermeyi doğru bulmuyorum. Şampiyonlar ligi etiketindeki paylaşımın çokluğu senin işine yarayacağı anlamına gelmiyor.

Ama bu soruyu sormaktaki amaç, işinle ilgili hashtaglar arasında en fazla gönderiye sahip olanın hangisi olduğunu bulmaksa o başka. Aslında internette biraz araştırma yaparsan sosyal medya hesaplarının takibini yapan ücretli siteler olduğunu görebilirsin. Başlangıç olarak araştırmaları senin yapmanı öneririm. Bu sayede piyasayı, rekabet ettiğin firmaları ve alakalı hashtagları tespit etme şanına sahip olursun.

6. instagramda hashtag kullanımı yapılan 3 büyük hata

Yazı içinde bahsettim ama çok önemsediğim için tekrarlamak istiyorum.

1- Alakasız hashtag paylaşımından uzak dur.

2- SPAM paylaşım yapma.

3- Çok değil doğru insanlara ulaşmaya çalış.

7. hashtag kullanımıyla ilgili sık sorulan sorular

instagramda hashtag kullanımıyla ilgili sıkça sorulan soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsin.

instagramda paylaşım yaparken kaç tane hashtag kullanılır?

Paylaşımlarda 30, hikayelerde 10 adet hashtag kullanılabilir. Bunun üzerinde giriş yaptığınızda paylaşımınız gönderilmeyecektir.

Çok fazla etiketle paylaşım yaparsam post banlanır mı?

Doğrudan banlanmaz. Ama instagram algoritması gönderiyi daha az göstermeye ya da hiç göstermemeye kadar verebilir.

İnsanlar hashtag üzerinde beni engelleyebilir mi?

Evet alakasız paylaşımlarda bulunursan kullanıcılar -Bu konu etiketi için gösterme- seçeneğini işaretleyerek seni engelleyebilir.

instagram butik için doğru hastagları nasıl bulurum?

Rakipleri inceleyerek, hashtag aratarak, alanında söz sahibi kişilerin paylaşımlarını inceleyerek, ilgili konulardaki benze hashtagları analiz ederek bulabilirsin.

2008 yılından beri e-ticaret, satış ortaklığı sistemleri üzerine çalışıyorum.

WordPress SEO + WordPress Hız ve Hosting hizmetlerinde de fena sayılmam. Bildiklerimi paylaşmak bilmediklerimi sizden öğrenmek güzel oluyor.

Beni cesaretlendirmek ve motive etmek için yazıların altına yorum bırakmayı unutmayın lütfen.