instagramda para kazanmak isteyen herkesin instagramda komisyonlu satış nedir? ve instagramda komisyonlu satış nasıl yapılır? Konularına hakim olması gerekir. Şirket kurmadan komisyonlu satış yapmak hakkında merak edilen soruların cevaplarını ilgili bölümde okuyabilirsiniz.

Online platformların gelişmesi ticareti başka boyuta taşımış durumda. Son dönemlerin ilgi gören sektörü, E-ticaret’in üç ayağı olduğunu kabul edebiliriz.

1 – Müşteri – Ziyaretçi: Sosyal medya, internet sitesi ya da forumlarda bilgi edinmek, vakit geçirmek için dolaşan ziyaretçiler potansiyel müşteri adaylarıdır. Bunun yanında doğrudan ürün satın almak adına araştırma yapan kesimden bahsedebiliriz. İnternet üzerinden satış yapmanın maliyeti fiziki mağazalara göre az olduğundan haliyle fiyat da ucuz oluyor. Dolayısıyla, insanlar da GÜVEN VEREN online satış mağazalarını tercih ediyorlar.

2 – Tedarikçi – Üretici: instagramda satılabilecek ürünleri üretenler ya da üreticilerden (yurt içi – yurt dışı) alarak toptancılık yapan tedarikçiler ikinci ayağı oluşturuyor. Toplu halde ürettikleri ya da temin ettiklerinden ürünün maliyeti daha düşük oluyor. Ticarette kazanç elde etmek, sadece ürün üretmek ya da temin etmekle olmuyor. Ürünün tanıtılması, insanlara duyurulması ve satılması gerekiyor.

Bu noktada tek bir kişi ya da firma reklam verse bile yeterince insana ulaşamayabilir. Ulaşsa bile reklam maliyetleri oldukça yüksek olacaktır. Bunun yerine komisyonlu satış prensibini benimseyerek ürün satıldıkça ödeme yapmayı tercih ediyor. Ürün satılmazsa herhangi maliyete katlanmak zorunda kalmıyor.

3- Komisyoncu – Butik sahibi: Gündelik hayatta komisyoncu, reklam veren ya da instagram dünyasında “Butik” sahibi olanlar instagramda komisyonlu satış yönteminin üçüncü ayağını oluşturuyor. Ev kadınları, öğrenciler, boş zamanlarında sermayesiz kazanç elde etmek isteyenler ve iş hayatına atılmak isteyenleri bu kategoriye dahil edebiliriz.

Günümüzde şirket sahibi olsun ya da olmasın herkes sabit kazanç ve ek gelir elde etmek için sosyal medyayı kullanıyor. instagramda komisyonlu satışın genel hatlarını ortaya koyduk. Durumu aşağıdaki gibi özetleyebilirim;

  • Satışlarını artırmak isteyen üreticiler ya da tedarikçiler ilave reklam maliyetine katlanmadan ürünlerini tanıtmak ve satmak istiyor.
  • Evden ürün satmak ve gelir elde etmek isteyen komisyoncu (Butik sahibi) instagramda satılabilecek ürün bulmak istiyor.
  • Müşteri uygun fiyata ürünü satın almak istiyor.

İşte e-ticaret’in 3 kanadı komisyonlu satış yönteminde buluşarak gelir elde ediyorlar. Komisyoncu ve üretici satış yaparak gelir elde ederken, müşteri daha az harcama yaparak bütçesini dengeliyor.

instagramda komisyonlu satış nedir?

Komisyonlu satış her yerde aynı anlama gelmektedir. instagram, diğer online platformlar ya da fiziki dünyada hepsi aynı kapıya çıkıyor.

Fiziki dünyada en klişe örneklerin başında emlakçılar gelmektedir. Evini satmak isteyen mülk sahibi emlakçı ile anlaşır. Emlakçı; gazete, internet siteleri, el ilanları, ilanlar aracılığıyla evi satmaya çalışır. Tanıtım sürecindeki tüm masraflar emlakçıya aittir. Ev sahibi herhangi masraf yapmaz. Emlakçı satışı gerçekleştirdiğinde evin bedeli üzerinden belirlenen orandaki komisyonu alır (Emlakçılar için belirlenen komisyon oranı %2 Ev sahibi + %2 Alıcı toplamda %4 +KDV’dir. Özel anlaşmayla tamamını mail sahibinden ya da alıcıdan temin edebilir).

Komisyon: Bir ürünün ya da hizmetin satışına aracılık ederek ürün satışından belirli oranda gelir etmektir. Elde edilen gelire Komisyon, geliri elde eden kişiye komisyoncu denir.

Fiziki dünya ve instagramda komisyonlu satış mantığı aynıdır. Butik sahibi satabileceği ürünleri tedarikçiden temin eder. Yaptığı çalışma sonucu tanıttığı ürünü satarsa yüzde olarak belirlenen komisyonu almaya hak kazanır.

  • Müşteri parayı kime ödüyor?
  • Ürünü kim kargoya veriyor?
  • Faturayı kim kesiyor?

şeklindeki soruların cevaplarını Komisyonlu Satış Sıkça Sorulan Sorular bölümünde bulabilirsiniz.

instagramda komisyonlu satış

şirket kurmadan komisyonlu satış yapmak

Girişimci olarak fikirleriniz olabilir, ama bunları hayata geçirmek için sermayeniz yoksa şirket kurmadan instagramda komisyonlu satış yapmak yöntemini benimseyebilirsiniz.

Şirket kurulum masrafları, ürün yatırımı gibi kalemleri es geçerek hesap oluşturabilir ve satışlarınıza başlayabilirsiniz. Şu anda instagram üzerinde faaliyet gösteren çoğu insan bu yöntemi tercih ediyor. İşler gelişmeye, satışlar artmaya başladıktan sonra da kendi şirketlerini kurup, e-ticaret sitelerini açıyorlar.

Şirket kuramayanlar instagram gibi platformlarda butik, mağaza açarak ya da e-ticaret sitesi kurarak anlaştıkları tedarikçinin ürünlerini tanıtmaya başlıyorlar. Sipariş (satış geldiğinde) müşteri bilgilerini ve satış tutarını tedarikçi firmaya iletiyorlar. Tedarikçi firma siparişi gönderirken faturasını da kesip içine ekliyor.

Müşteri ürünü, tedarikçi ürünün bedelini, butik sahibi de komisyonunu alıyor.

instagramda komisyonlu satış nasıl yapılır?

instagramda komisyonlu satış yapmak için önce ürün bulunması gerekir. Tamam bu konuda hem fikiriz ama planlama aşamasında ürüne karar vererek sonraki adımları atmak daha mantıklı olacaktır.

Sonradan değiştirmesi mümkün olmayan isim seçimleri genelde işlemleri tekrar tekrar başlatmayı gerektiriyor. Ürüne karar verdikten sonra farklı ürün satışlarını da hesaba katarak butik açmak daha doğru olacaktır. instagram komisyonlu satış nasıl yapılır adım adım inceleyelim.

satılacak ürüne karar verin

Satılacak ürüne karar vermek başlangıç aşamasında önemlidir. Rekabeti yüksek olan ürünlerde giriş yapmaya çalışılırsa sonu hüsran olabilir. Rekabetin nispeten düşük olduğu alanlarda harekete geçmek kolay olacaktır.

Çok fazla firmanın, komisyoncunun olduğu alanda satış yapabilmek kendini ispatlamakla mümkün olabilir. Bu da öncelikli olarak güvenilir olduğunuzu kanıtlamaya bağlıdır. Kanıtlamak da satışa mümkün olur. Kendi içinde kısır döngüye girmemek ve hevesin kırılmaması için ürün tercihi hayati önem taşır.

ismi belirleyin

Ürüne karar verdikten sonra ileride satışını yapabileceğiniz diğer ürünleri de hesaba katarak isim belirleyin. Akılda kalıcı, güven veren, ürün yelpazesine uygun isimler seçmek marka olmak yolunda avantaj sağlar.

hesap – butik açın

instagramda komisyonlu satış nasıl yapılır? sorusunun cevabı instagramda hesap açmakla başlar. instagramda butik açmak kolay mı? 3 adımda satışa başla yazısında daha geniş bir anlatım bulabilirsiniz.

profili düzenleyin

Profil, ziyaretçinin ilk dikkat ettiği yerdir. Paylaşımlarda bulunduktan sonra paylaşımı kimin yaptığını merak edecektir. Güven veren, açıklayıcı ve sorulara cevap veren profiller her zaman dikkat çeker.

paylaşımlarda bulunun

Yayınladığınız fotoğrafların kaliteli olmasına özen gösterin.

takipçi edinin

Satış yaptığınız alandaki (# hashtag) etiketleri inceleyip oralardan takipçi edinebilirsiniz. Önünüze geleni takip etmek yerine satış yapmayı düşündüğünüz alandaki gönderileri takip edenlerle etkileşimde bulunmak satış için kat edeceğiniz yolu kısaltır.

gelen mesajlara cevap verin

Ürünle ilgili olarak gelen soruları cevapsız bırakmayın. Unutmayın ki internet üzerinde satış yapmak tamamen güven meselesidir. Güven kazanamazsanız gelir de elde edemezsiniz.

Takipçilerden gelen sorulara verdiğiniz cevaplar karşınızdaki insanda “sahte hesap değil” duygusu uyandırır. Şeffaf olun ve verilen siparişleri sonuna kadar takip edin.

Satış sonrasında da kendileri ile temasa geçerek istedikleri ürün olup olmadığını, memnun kalıp kalmadığını sorarak güveni pekiştirin.

ödeme için yönlendirme yapın

Sipariş geldiğinde müşterinin bilgilerini tedarikçi firmaya iletin. Onlar faturayı düzenleyip ürünü kargoya vereceklerdir. Müşteri de ödemeyi tedarikçi firmaya yapacaktır. Belirlenen dönemde komisyon tedarikçi firma tarafından size yatırılacaktır.

NOT: Gelir vergisi beyan etmek için yıllık elde edilebilecek maksimum kazanç hakkında araştırma yapmanızı öneririm.

ürünün teslim edildiğinden emin olun

Daha sonra müşteri ile temasa geçebilir ve ürünün teslim edilip edilmediğini, istediği ürün olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

instagramda butik açmak, komisyonlu satış yapmak nedir ve püf noktaları nelerdir ile ilgili sorulara instagramda butik açmak kolay mı? 3 adımda satışa başla yazısında cevap vermiştim. İlgili yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

instagramda komisyonlu satış sıkça sorulan sorular?

Tedarikçileri nereden bulabilirim?

Güvenilir ve iyi iş yapan tedarikçi bulmak komisyonsuz satış yapmak için hassas davranılması gereken konuların başında gelir. Butik Gelir isimli e-kitap piyasada kendini kanıtlamış tedarikçilerin listesine ulaşmamızı sağlıyor. Aşağıdaki resme tıklayarak tedarikçiler hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Butik gelir kitabı sadece tedarikçiler hakkında bilgi vermiyor. Aynı zamanda n11.com, gittigidiyor.com, hepsiburada.com gibi platformlar üzerinden komisyonlu satış nasıl yapılır konularında detaylı bilgiler de veriyor.

instagramda butik açmak

Butik gelir; instagramda komisyonlu satış nedir? nasıl yapılır?

Butik Gelir Setini İncele

Müşteri parayı kime ödüyor?

Eğer şirket sahibiyseniz müşterinin ödemesini alıp fatura düzenleyebilirsiniz. Firma değilseniz müşteri bilgilerini tedarikçiye, tedarikçinin hesap bilgilerini de müşteriye vererek ödemeyi yapmasını sağlayabilirsiniz.

Ürünü kim kargoya veriyor?

Ödemeyi kim aldıysa kargo sürecini de o yürütür. Kargo ücretinin kime ait olduğu anlaşmaya bağlıdır.

Komisyonumu ne zaman alırım?

Ödeme gerçekleştikten sonra belirlenen periyotlarda komisyonlar hesaba yatırılır.

Komisyon oranı neye göre belirleniyor?

Komisyon oranları tedarikçiler tarafından belirlenir. Eğer yüksek satış rakamlarınız varsa komisyon oranı üzerinde pazarlık şansına sahip olabilirsiniz.

2008 yılından beri e-ticaret, satış ortaklığı sistemleri üzerine çalışıyorum.

WordPress SEO + WordPress Hız ve Hosting hizmetlerinde de fena sayılmam. Bildiklerimi paylaşmak bilmediklerimi sizden öğrenmek güzel oluyor.

Beni cesaretlendirmek ve motive etmek için yazıların altına yorum bırakmayı unutmayın lütfen.

Benzer Konular: