Butik açmak istiyorum ama instagramda satılabilecek ürünler hangileri ya da en çok satan ürünler nelerdir bilmiyorum? Çoğu kişinin aklında bu soru var.

Başarılı girişimci olmanın anahtarı doğru zamanda doğru ürüne yatırım yapmaktır. Online girişimcilik de aynı kurallar üzerinden yürür. Boş hayallerin peşinden koşarak talebi olmayan ürünlerin satışını gerçekleştirmeye çalışmak zaman ve para kaybından başka bir işe yaramaz. Satılabilecek ürün bulunduğunda da doğru taktiklerin izlenmesi şarttır. Başarı; doğru zaman, doğru ürün ve doğru taktik buluştuğunda gelir.

Bir iki makale okuyarak “İşin ustası” olduğunu düşünenler hemen koşup instagramda butik açıyorlar. Sanki tüm sosyal medya kuyruğa girmiş kendilerini bekliyor. 1 hafta geçiyor, 2 hafta geçiyor, 1 ay geçiyor, 3 ay geçiyor SATIŞ YOK!

Bırakın satışı, yakın çevresi dışında soru soran bile yok. Ardından da “Yok bu iş olmadı, instagramda satılabilecek ürünler ya da ürün bulamadım demek ki” diyerek butiği kapatıyor. Çevresine de butik üzerinden para kazanılmadığını, okuduklarının yalandan ibaret olduğunu söylüyor.

Aslında onlara hak vermiyor değilim, maalesef internette yapılan paylaşımlar; “kısa yoldan para kazanmak”, “sermayesiz kazanç elde etmek”, “oturduğun yerden para kazanmak” gibi başlıklar altında insanları bir günde zengin olacaklarına inandırıyor. O zaman sormamız gereken sorular şunlar;

 • Gerçekten instagramda satılabilecek ürünler var mı?
 • instagram butikleri para kazanıyor mu?

Bu iki soruya da gönül rahatlığıyla EVET diyebilirim. Nasıl? sorusunun cevabı ise yazının devamında.

1. instagramda satılabilecek ürünler

Başarılı olmanı istediğimden listeyi vererek işin kolayına kaçmıyorum. İşin aslına bakarsan satılabilecek ürünler listesi hiç de sürpriz değil, o yüzden biraz sabırlı olmanı istiyorum. İki resim paylaşıp satış yapmayı umanların arasında yer alma. Doğru yöntemleri izlediğinde eminim ki çok başarılı olacaksın.

Ne demek istediğimi bana gelen maili okuduğunda daha iyi anlayacağını düşünüyorum.

Merhaba,

Çok yakın bir arkadaşım kokulu sabun üretiyor. Geçen hafta biraz araştırma yaptım ve instagram butiğini açtım. Resimleri paylaştım henüz sipariş alamadım. Sizce bu normal mi? Bir de sipariş gelirse ödemeyi nasıl alacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap verirken yaklaşık 1 saat düşündüm, neresinden başlayacağımı bilemedim. Çünkü ortada elle tutulur hiç bir şey yoktu. Benzer duruma düşmemen ve bu tarz sorulara cevap vermek adına bu yazıyı hazırlamaya karar verdim.

Önce satış mantığının ve taktiğinin oturması için de listeyi sona bıraktım. Kendinden eminsen adımları geçerek sayfanın sonlarına doğru verdiğim listeyi bulabilirsin.

2. satışta başarılı olmak için atılacak adımlar

Butik açarak ürün satmak için değerlendirilebilecek farklı alternatifler vardır. Karar verdiğin kategori bile kendi içinde dallara ve markalara ayrılmış durumda. Sorulması gereken kritik sorular;

 • Hangi ürün kategorisi?
 • Hangi marka?
 • Hangi tedarikçi?

“Kör atın bile alıcısı vardır…” diyerek yola çıkarsan, müşteriyi de “mumla ararsın…”

Bazı ürünler vardır ki insanlar dokunmak, incelemek isterler. Bu tür ürünlerin internet üzerinden satılması zordur.

Yukarıdaki soruları cevaplamak için şu mantığı izleyebilirsin.

 • Reklamı yapılan ve herkes tarafından bilinen ürünlerde, insanlar ürüne değil satıcıya bakarlar. İstedikleri ürünün gelip gelmeyeceğinden endişe etmeden alışveriş yapmak isterler.
 • Fiyat kriterini de eklediğimizde resim biraz daha şekillenir gibi olacak.
 • Son olarak da “Kim için?” sorusunun cevabını bulduğumuzda ürün ve ürün kategorisine karar vermek kolaylaşacaktır.

3. sermayeye karar vermek

instagramda satılabilecek ürünler araştırırken ve sermayeni belirlerken rakiplerini de göz önüne almalısın. Büyük firmalar instagram üzerinde reklam vererek takipçi sayısını artırır ve kullanıcıların hikayelerinde yerini alır.

Sermaye şart demiyorum, ancak reklam vermek işleri hızlandırır. Sonrası senin vereceğin emeğe bağlı, satış yaptığın müşteri kemik müşterin olabilir ve senin reklamını yapar. Ya da tek sefer alışveriş yaparak bağlarını koparır.

4. instagramda satılabilecek ürünler ya da ürün seçimi

Ürün seçimi hayati önem taşır. Kendini ispatladıktan ve gelirini belirli seviyeye getirdikten sonra farklı arayışlara girebilirsin. Ama önce kendi işini çevirecek sermayeyi ve müşteri kitlesini yakalamalısın. Butik açarak instagramda düzenli gelir elde edenlerin tercih ettikleri ürünler tesadüf olamaz. Denenmiş ve sürümü olan ürünleri tercih etmek şansını artıracaktır.

Öte yandan satış öncesinde sana sorulacak sorulara tatmin edici cevaplar verebilmen gerekiyor. Diyelim ki; iyi bir tedarikçi buldun ve parfüm kategorisine giriş yaptın. Sattığın ürün hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değilsen sana gelen şu tip sorularda çuvallarsın.

“x isimli parfümü almak istiyorum ama benim y’ye karşı alerjim var. Sattığın parfümün dermatolojik testleri yapılmış mı?”

“z isimli parfümle ilgileniyorum. Daha önce kullanmadım, baharatlı bir kokusu mu var yoksa çiçek aromalı mı?”

Konuya hakim ve işini biliyorsan karşındakine güven verirsin. Sorulan soruların hepsine “Ben size dönüş yapacağım” diyerek cevap verirsen alıcı ile arandaki güven köprüsünün oluşmasını engellersin.

internet üzerinden alışveriş yapmak zaten başlı başına güven problemidir. Alışveriş yapan herkes “Acaba ütün gelir mi?, “Dolandırılır mıyım?” şeklinde düşüncelere sahipken fazladan güven bunalımı yaratmaya gerek yok.

İşini iyi yapan kazanır. Aynı ürün kategorisinde onlarca butiğin olması gözünü korkutmasın. Takipçi sayını artırıp, kaliteli ve güvenilir hizmet vermeye başladığında müşterilerinin gözünde “tek mağaza” olma ihtimalin oldukça yüksek.

5. instagramda butik açmak

instagramda butik açmak kolay mı? yazımda butik açarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini detayları ile anlattım. Butik / hesap açmadan önce o yazıyı da okumanı tavsiye ederim. Butiğe vereceğin isim kalıcı olacaktır, kayıt olmadan önce iyi düşünmekte fayda var.

6. instagram profil ayarları

instagramda profil kartvizit gibidir. Müşterinin senin hakkındaki fikrinin ilk oluşmaya başladığı yer profildir. Baştan savma hazırlanmış profil insanların kafasında hemen soru işareti uyandırır. Profilinin biyografi bölümünde aşağıdaki bilgilere yer vermen avantaj sağlayacaktır. Hesap ismine tıklayarak sayfanı ziyaret edenler en üstte biyografi bölümündeki bilgileri görürler.

Hatırlatma: Profil bilgilerini düzenledikten sonra eminsen “Gönder” butonuna bas ve kaydet.

logo

Ticari firma isimleri akılda kalıcıdır. Markalar harf, sembol ya da diğer işaretleri kullanarak logo oluştururlar ve görsel olarak da akılda kalıcı hale gelmeye çalışırlar. Şu anda hafızanı yoklarsan en az 20 tane markaya ait logonun resmi gözünün önüne gelir. instagram logosunu nerede görsen tanıyacağını düşünüyorum.

Senin de kendi markana ait logo oluşturman gerekir. İlerleyen dönemlerde paylaşımda bulunacağın resimlere logonu eklediğinde, insanlar ürünü senin sattığını hemen anlarlar. Logo tasarımını kendin yapabileceğin gibi profesyonel destek de alabilirsin.

Logoyu eklemek için “Profili Düzenle” butonuna bastığında karşına aşağıdaki ekran gelir.

instagram boş profil

Profil Fotoğrafını Değiştir linkine tıkladığında bilgisayarından fotoğraf seçerek oluşturduğun logo’yu ekleyebilirsin. Logo’yu ekledikten ya da profilinde yaptığın diğer değişiklikleri kaydettikten sonra görmek için sayfanı ön izleyebilirsin.

profil kontrol

Ben profil fotoğrafımı değiştirdiğimde sonuç aşağıdaki gibi oldu.

instagram logo eklemek

internet sitesine ait bilgiler

instagramdan satış yaparken iki yöntem kullanılabilir.

 • Doğrudan instagram üzerinden temasa geçmek ve siparişi almak.
 • İkincisi ise müşterileri açmış olduğun e-ticaret sitesine yönlendirmektir.

Yönlendirme yapacağın e-ticaret sitesinin adresini profil sayfasındaki “internet sitesi” bölümüne yazabilirsin. Profil ayarlarında önce internet sitesi adresi isteniyor ancak profil gösterilirken internet sitesi profil bölümünün en altında yer alıyor.

instagram profil internet sitesi

firma bilgileri

Butik adı, logo ve internet sitesi tamam artık biyografi bölümünde firman hakkında bilgiler vermeye başlayabilirsin. Sattığın ürünler hakkında kısa  1-2 cümle, profilini inceleyenlere fikir verecektir. Ürünler hakkında detaylı bilgileri paylaşım yaparken veriyor olacaksın.

Profilindeki biyografi bölümünde insanların hemen görmesini tercih ettiğin ve öne çıkarmak istediğin çarpıcı bilgilere yer vermelisin. Ve bunu yaparken 150 karakter hakkın olduğunu da aklından çıkarma 🙂

instagram butik biyografi bölümünde ne tür bilgilere yer vermeliyim?

 • Butikte sattığın ürün kategorileri
 • Özenle seçilmiş slogan
 • Kargo ücretli mi? Ücretsiz mi? Tüm ürünlerde geçerli olmalı.
 • İletişim bilgileri (mail, vermek istiyorsan telefon vb.). instagramda butik açanlar genellikle whatsApp numarası üzerinden iletişim kuruyorlar.

instagram biyografi yazı

Ben açtığım butiğin profil bölümündeki bilgileri doldurdum ve “Gönder” butonuna basarak kaydettim. Profilin son hali aşağıdaki gibi oluştu. İletişim için whatsAPP ve mail adres bilgisi de eklenebilir.

instagram butik profil görünümü

instagramda satılabilecek ürünlere ait tanıtım

7. ürünlere ait resimleri hazırlamak

https://instagram.com, youtube gibi paylaşım siteleri görsellik üzerine kurulmuş platformlardır. instagramda satılabilecek ürünler kaliteli ve özenli şekilde fotoğraflanmalıdır. Sonuçta müşteri ürünü alıp almamaya fotoğraf sayesinde karar veriyor. Çok güzel bir takının kötü ve özensiz çekilmiş fotoğrafı etkileyeci olmayacaktır.

Ben senin yerinde olsam instagramda satacağım ürünlere ait resimleri hazırlarken şunlara dikkat ederim

 • Kaliteli ve çözünürlüğü yüksek fotoğraflar çekerim
 • Arka planlarda tutarlılık olmasını sağlarım. Bir fotoğrafın arkasında mutfak tezgahı, diğer yerde halının üstünde çekilmiş olmamalı.
 • Fotoğrafların alt bölümüne mutlaka markamın adını ve internet adresimi yazarım.
 • Her fotoğrafta aynı yere gelecek şekilde logomu eklerim.
 • Benimle benzer ürünleri satanların nasıl fotoğraflar eklediğini araştırırım. Aynısını yapmasam da fikir edinirim.
 • Satmak istediğim ürünün fotoğrafta net şekilde görünmesini sağlarım.
 • Yanıltıcı detaylar vermekten kaçınırım.

8. instagram ürün açıklaması

instagram sosyal paylaşım sitesi olduğundan ürün bilgisini girilecek alan bulunmamaktadır. Satacağın ürünlere ait bilgileri paylaşımları yaparken girmen gerekiyor. https://help.instagram.com/442418472487929?helpref=hc_fnav de anlatıldığı üzere bir bilgisayardan fotoğraf çekemez ve yükleyemezsiniz.

Ben bir test amaçlı bir gönderide bulundum ve resmini aşağıya ekliyorum. Açıklama kısmına daha farklı ya da detaylı bilgiler girmen mümkün. Temel hedef müşteriye ürün hakkında yeteri kadar bilgi verip güven sağlayabilmektir.

Paylaşımı yaptıktan sonra ürüne ait fotoğraf butiğinde aşağıdaki gibi gözükecektir. Yine yukarıda biyografiye ait bilgiler gözükürken aşağıda gönderiler bölümünde paylaşımın yer alacaktır.

instagram ürün fotoğraf paylaşımı

instagramda satılabilecek ürünlere ait resim

Takipçiler gönderilerini görebilirler, dolayısı ile ne kadar çok takipçin varsa o kadar çok tanıtım yapmış olursun. instagramda satılabilecek ürünler listesine geçmeden önce instagramda takipçi artırma tavsiyelerine yer veriyor olacağım.

Gönderiyi alan kişi paylaştığın fotoğrafın üstüne tıkladığında paylaşımına ait detayları da görmeye başlayacaktır.

instagram paylaşım

instagramda satılabilecek ürünlere örnek

Ürünü beğenip almak isteyen müşteri senin pazarlama yöntemine göre ya siteye gidecektir ya da seninle iletişime geçerek satın almak isteyecektir. Fotoğrafın açıklama bölümündeki “Kargo”, “Site adresi”, “Mail adresi”, WhatsApp numarası” gibi açıklamalar standart olduğundan kalıp haline getirip kaydedebilirsin. Paylaşım yapacağın zaman Ürün ve Fiyat bilgisi kısımlarını doldurup gönderebilirsin.

Paylaşım yaparken (#) Hashtag kullanımına özen göstermelisin. instagramda hashtag (etiket) kullanımı ile ilgili ayrı bir yazı hazırlayacağım.

E-ticaret siteleri için ürünleri otomatik olarak ekleyen yazılımlar (XML) dosyalar da mevcut.

9. instagram takipçi artırma tavsiyeleri

Ticari işletmenin para kazanabilmesi satış yapabilmesine, satış yapabilmesi de müşteri bulabilmesine bağlıdır. instagramda satılabilecek ürünleri bulmak kadar potansiyel müşterilerle buluşabilmek de önemlidir. Potansiyel müşterilere ulaşmaksa takipçi sayısı ile ilgilidir. Bu bölümde takipçi sayısını artırmak için kullanılabilecek taktiklere yer vereceğim.

instagram takipçi rehberi

instagramda satılabilecek ürünlerden önce takipçi gerekir.

Önce klasik taktiklerle başlıyorum;

 • Her şeyden önce hesabınızda paylaşım yapmış olmalısınız. Boş bir hesabı kimse takip etmek istemez. Önce video, resim ya da ilgi çeken konular hakkında paylaşımlarda bulunun. Daha sonra ürünlerinize ait fotoğraflar paylaşın. Konunuzla alakası olmayan paylaşımları daha sonra sileceksiniz.
 • Takibe takip sistemi en çok kullanılan taktiktir. Günlük takip sayısı ve toplam takip sayısı instagram tarafından sınırlandırılmıştır. Bu yüzden toplam takipçi sayısına ulaşmadan önce takip etmeyi bırakmanız gerekir.
 • Takipçi sayısını artıracağınız dönemde başkalarının gönderilerini beğenebilir, yorum bırakabilirsiniz. Daha sonra takibi bırakıp yorumları silersiniz.
 • instagramda reklam vererek de takipçi sayısını artırabilirsiniz.
 • 4000 – 5000 gibi bira rakama ulaştığınızda da satış yapar potansiyele gelebilirsiniz.

Butik gelir rehber kitabından bahsedilen yöntem de oldukça etkili gözüküyor. Takipçi sayısını düşük bir maliyetle kısa ürede 10.000 üzeri hale nasıl getirilebileceğini detayları ile anlatmış. Butik gelir instagram rehberini okumak için buraya tıklayabilirsin.

10. satış öncesi ve sonrası müşteri desteği

Pazarlama ayağının önemli kısmını da müşteri desteği oluşturmaktadır. Butik’te tanıtımını yaptığın ürünlerle ilgili sorular geldiğinde geciktirmeden yanıtlamalısın. Ödeme öncesinde destek verirken gösterdiğin özenin fazlasını ödeme sonrasında da göstermelisin.

Ödeme yapan müşteri malının teslim edilip edilmeyeceğinden kuşku duyarken bir de onu cevapsız bırakırsan bu durumdan rahatsız olacaktır. Aranızdaki güven ilişkisi bir kere inşaa edildiğinde bir sonraki seferinde alışveriş yaparken kendini daha güvende hissedecektir.

11. instagramda satılabilecek ürünler listesi

Mustafa Kemal Koca’nın yazdığı Butik Gelir kılavuzundan daha önce bahsetmiştim. Butik Gelir kitabında instagramda satılabilecek ürünlere ve tedarikçilere ait detaylı bir liste var. Sadece ürün kategorilerine yer verilmemiş. Ürün kategorileri hakkında detaylı bilgiler de verilmiş. Aşağıdaki listede instagramdan en çok para kazandıran ürünlerin listesini görebilirsin.

 • Parfüm
 • Takı
 • Giyim
 • El işi ürünler
 • Kişiye özel ürünler
 • Kozmetik
 • Gözlük
 • Kokulu sabun, mum satışı

Denenmiş ve en çok para getiren ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Ancak ürün kategorisini belirlemek yetmiyor. Hangi fiyat aralığı ve hangi kalitede ürünler satılması gerektiğine karar vermek de önemli. Sebepleri ile birlikte hangi ürünlerin daha iyi sattığını öğrenmek istiyorsan Butik Gelir kitabını okumanı tavsiye ederim.

instagramda satılabilecek ürünler

instagramda en çok satan 8 ürün

Butik gelir kılavuzunda benim burada özetini vermeye çalıştığım konular ve çok daha fazlası hakkında doyurucu bilgiler mevcut. Her şeyden önemlisi hayali ya da varsayıma dayalı bilgilerden uzak tamamen denenmiş ve kendini kanıtlamış yöntemlerden bahsediliyor.

ButikGelir Eğitim Seti incele

instagramda satılabilecek ürünleri nereden bulurum?

instagramda en çok satılan ürünler hangileridir.

instagram üzerinden ürün satmak için aradığın ürünleri tedarikçilerden temin edebilirsin. Klasik olarak söylenen; Ayakkabı, takı, parfüm dışında bahsettiğim ürünlerden birini ya da bir kaçını seçerek instagram butikte satışa başlayabilirsin. 

2008 yılından beri e-ticaret, satış ortaklığı sistemleri üzerine çalışıyorum.

WordPress SEO + WordPress Hız ve Hosting hizmetlerinde de fena sayılmam. Bildiklerimi paylaşmak bilmediklerimi sizden öğrenmek güzel oluyor.

Beni cesaretlendirmek ve motive etmek için yazıların altına yorum bırakmayı unutmayın lütfen.